Plugins - Redirection - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (183 entries)

en: %1$sExample:%2$s You selected to redirect all URLs which contain the string “old-blog”, and the current url structure is %3$s. With this option your entered string will be removed so %4$s will redirect to %5$s
id: %1$sContoh:%2$s Anda memilih untuk mengalihkan semua URL yang memuat string "blog-lama", dan struktur url saat ini adalah %3$s. Dengan opsi ini string yang Anda masukkan akan dihapus sehingga %4$s akan dialihkan ke %5$s

en: %1$sExample:%2$s You selected to redirect all URLs which contain the string “old-blog”. If you enter here “new-blog” then a redirect from %3$s to %4$s will be applied for all your pages/posts on the old URLs.
id: %1$sContoh:%2$s Anda memilih untuk mengalihkan semua URL yang memuat string "blog-lama". Jika Anda memasukkan "blog-baru" di sini lalu pengalihan dari %3$s ke %4$s akan diterapkan ke semua laman/post pada URL lama.

en: (Only shown if “Contain” is selected on the left)
id: (Hanya ditampilkan jika "Memuat" dipilih pada sebelah kiri)

en: (Only shown if “Have Permalink Structure” is selected on the left)
id: (Hanya ditampilkan jika "Memiliki Struktur Permalink" dipilih di sebelah kiri)

en: (Only shown if “Regex matches” is selected on the left)
id: (Hanya ditampilkan jika "Regex sesuai" dipilih di sebelah kiri)

en: (also from other pages)
id: (juga dari laman lain)

en: (specific URL redirects only)
id: (hanya pengalihan URL spesifik)

en: + Add another criteria
id: + Tambahkan kriteria lain

en: 301 - Moved Permanently
id: 301 - Dipindah Permanen

en: 302 – Found
id: 302 - Ditemukan

en: 303 – See Other
id: 303 - Lihat Lainnya

en: 304 – Not Modified
id: 304 - Belum Dimodifikasi

en: 307 – Temporary Redirect
id: 307 - Pengalihan Temporer

en: 308 – Permanent Redirect
id: 308 - Pengalihan Permanen

en: A Specific URL
id: URL spesifik

en: A specific URL:
id: URL spesifik:

en: Actions
id: Tindakan

en: Add a redirect
id: Tambahkan pengalihan

en: Add a redirection rule
id: Tambahkan aturan pengalihan

en: Add this redirect
id: Tambahkan pengalihan ini

en: Add this redirect!
id: Tambahkan pengalihan ini!

en: Add this redirection rule
id: Tambahkan aturan pengalihan ini

en: Add this redirection rule!
id: Tambahkan aturan pengalihan ini!

en: Advanced options
id: Opsi lanjutan

en: All %d redirects deselected
id: Semua %d pengalihan batal dipilih

en: All %d redirects selected
id: Semua %d pengalihan dipilih

en: All the options on the other tabs didn't touch the source URL structures, but only applied redirects. On this tab you can pick options which will change the source URL structure too.
id: Semua opsi pada tab lainnya tidak menyentuh struktur URL sumber, tetapi hanya pengalihan yang diterapkan. Pada tab ini Anda dapat memilih opsi yang juga akan mengubah struktur URL sumber.

en: Are 404s
id: Apakah 404s

en: Author and name
id: Penyusun dan nama

en: Automatic Redirects
id: Pengalihan Otomatis

en: Cancel
id: Batalkan

en: Category and name
id: Kategori dan nama

en: Change URLs
id: Ubah URL

en: Click to see an explanation of HTTP codes
id: Klik untuk melihat penjelasan kode HTTP

en: Close
id: Tutup

en: Connect with support (click to load)
id: Sambungkan dengan bantuan (klik untuk membuka)

en: Contain
id: Memuat

en: Cookie name:​
id: Nama cookie

en: Cookie value:​
id: Nilai cookie

en: Could not find the 'data-selected-dropdown-item-id' attribute in a custom dropdown
id: Tidak dapat menemukan atribut 'id-data-item-dropdown-terpilih' pada dropdown custom

en: Create specific URL redirections and redirection rules super-easily on a beautiful, user-friendly interface of the Redirect Redirection plugin.
id: Buat pengalihan URL dan aturan pengalihan spesifik super-mudah di antarmuka yang ramah-pengguna dari plugin Mengalihkan Pengalihan.

en: Current page must be INTEGER > 0!
id: Laman ini harus INTEGER > 0!

en: Database error, unknown table column!
id: Kesalahan basis data, kolom tabel tidak diketahui!

en: Date added
id: Tanggal ditambahkan

en: Day and name
id: Hari dan nama

en: Delete
id: Hapus

en: Delete redirect?
id: Hapus pengalihan?

en: Disable
id: Nonaktifkan

en: Edit this redirect
id: Edit pengalihan ini

en: Edit this redirection rule
id: Edit aturan pengalihan ini

en: Enable
id: Aktifkan

en: Enter the URL
id: Masukkan URL

en: Enter the URL you want to redirect
id: Masukkan URL yang ingin Anda alihkan

en: Enter the URL you want to redirect to
id: Masukkan URL yang ingin Anda tuju untuk pengalihan

en: Enter the string
id: Masukkan string

en: Error while loading default settings
id: Kesalahan saat membuka pengaturan standar

en: Explain those options
id: Jelaskan opsi-opsi tersebut

en: Export list
id: Daftar ekspor

en: For all selected:
id: Untuk semua yang dipilih:

en: Go!
id: Mulai!

en: Have permalink structure
id: Memiliki struktur permalink

en: Here you can set the browser language that is used to determine the match, in addition to the source URL​
id: Di sini Anda dapat mengatur bahasa peramban yang digunakan untuk menentukan kecocokan, selain URL sumber

en: Here you can set the cookie name and value in addition to the source URL to determine the match. If you want to apply RegEx, tick the checkbox.
id: Di sini Anda dapat mengatur nama dan nilai cookie selain URL sumber untuk menentukan kecocokan. Jika Anda ingin mendaftar RegEx, centang pada checkbox.

en: Here you can set the server name that is used to determine the match, in addition to the source URL​
id: Di sini Anda dapat mengatur nama server yang digunakan untuk menentukan kecocokan, selain URL sumber

en: Here you can set the user’s IP address that is used to determine the match, in addition to the source URL​
id: Di sini Anda dapat mengatur alamat IP pengguna yang digunakan untuk menentukan kecocokan, selain URL sumber

en: Here you can set the user’s browser agent in addition to the source URL to determine the match. It can use browser type, OS, (mobile) platform, etc. If you want to apply RegEx, tick the checkbox.
id: Di sini Anda dapat mengatur agen peramban pengguna selain URL sumber untuk menentukan kecocokan. Ini dapat menggunakan tipe peramban, OS, platform (mobile), dan sebagainya. Jika Anda hendak mendaftar RegEx, centang pada checkbox.

en: If checked URLs with parameters will be redirected as well, e.g. if you selected /whatever to get redirected, then /whatever?param will be redirected too.
id: Jika diperiksa URL dengan parameter juga akan dialihkan, misalnya jika Anda memilih /apapun untuk dialihkan, maka /apapun akan dialihkan juga.

en: If checked parameters will be passed on, e.g. if you selected to redirect /whatever to /whatever-new, then when a user enters /whatever?param he will be redirected to /whatever-new?param.
id: Jika parameter yang telah diperiksa akan diteruskan, misalnya jika Anda memilih untuk mengalihkan/apapun ke /apapun-yang baru, maka ketika seorang pengguna memasuki /apapun ia akan dialihkan ke /apapun-yang baru.

en: If checked the cases of your source URL will be ignored, e.g. if you entered /whatever as URL, /WhAteVER will also be redirected.
id: Jika diperiksa kasus dari URL sumber Anda akan diabaikan, misalnya jika Anda memasuki /apapun sebagai URL, /ApApUN juga akan dialihkan.

en: If checked, URLs with “/” at the end and those without it will be redirected.
id: Jika diperiksa, URL dengan "/" pada bagian akhir dan yang tanpa tanda tersebut akan dialihkan.

en: Ignore lower/upper case​
id: Abaikan huruf kecil/besar

en: Ignore parameters​
id: Abaikan parameter

en: Ignore trailing slashes​
id: Abaikan trailing slash

en: Import list
id: Daftar impor

en: Inclusion & exclusion rules​
id: Aturan inklusi & eksklusi

en: Language
id: Bahasa

en: Language:
id: Bahasa:

en: Manage
id: Kelola

en: Month and name
id: Bulan dan nama

en: New permalink structure
id: Struktur permalink baru

en: New permalink structure:
id: Struktur permalink baru:

en: No redirects found
id: Tidak ada pengalihan ditemukan

en: Off
id: Mati

en: On
id: Hidup

en: Only redirect if %1$sall%2$s of the following criteria ​
id: Hanya mengalihkan jika %1$ssemua%2$s dari kriteria berikut ini

en: Pass on parameters​
id: Meneruskan parameter

en: Please ensure your entry is valid!
id: Mohon pastikan masukan Anda valid!

en: Post name
id: Nama artikel

en: Random similar post
id: Artikel yang mirip secara acak

en: Redirect %1$sall%2$s URLs which:
id: Mengalihkan %1$ssemua%2$s URL yang:

en: Redirect HTTP code:​
id: Mengalihkan kode HTTP

en: Redirect ID must be positive number!
id: ID pengalihan harus angka positif!

en: Redirect Redirection
id: Mengalihkan Pengalihan

en: Redirect from
id: Alihkan dari

en: Redirect from the %1$sspecific URL%2$s…
id: Alihkan dari %1$sURL spesifik%2$s…

en: Redirect from…
id: Mengalihkan dari...

en: Redirect not found by given ID!
id: Pengalihan tidak ditemukan oleh ID yang diberikan!

en: Redirect settings updated
id: Pengaturan pengalihan diperbarui

en: Redirection
id: Pengalihan

en: Redirection ID must be INTEGER > 0!
id: ID Pengalihan harus INTEGER > 0!

en: Redirection Rules
id: Aturan Pengalihan

en: Redirection added successfully
id: Pengalihan berhasil ditambahkan

en: Redirection data loaded
id: Data pengalihan dibuka

en: Redirection deleted successfully
id: Pengalihan berhasil dihapus

en: Redirection edited successfully
id: Pengalihan berhasil diedit

en: Redirection not exists
id: Pengalihan tidak ada

en: Redirection rule added successfully
id: Aturan pengalihan berhasil ditambahkan

en: Redirection rule edited successfully
id: Aturan pengalihan berhasil diedit

en: Redirection settings loaded
id: Pengaturan pengalihan dibuka

en: Redirection to-rules explained​
id: Pengalihan ke-aturan dijelaskan

en: Redirects all URLs to the stated URL.
id: Mengalihkan semua URL ke URL yang disebutkan.

en: Redirects to URLs which are identical except they don’t contain the string you entered on the left at all (“&ZeroWidthSpace;<strong>remove</strong>”).
id: Alihkan ke URL yang identik kecuali sama sekali tidak memuat string yang Anda masukkan pada sebelah kiri (“&ZeroWidthSpace;<strong>hapus</strong>”).

en: Redirects to URLs which contain the string you entered on the right instead ​of the string you
                        entered on the left
id: Alihkan ke URL yang memuat string yang Anda masukkan pada sebelah kanan dan bukan string yang Anda
                        masukkan pada sebelah kiri

en: Redirects to the new Regex pattern you entered on the right.
id: Alihkan ke pola Regex baru yang Anda masukkan di sebelah kanan.

en: Redirects to the new permalink structure of your choice.
id: Alihkan ke struktur permalink baru dari pilihan Anda.

en: Referrer:
id: Perujuk:

en: Regex matches
id: Regex sesuai

en: Regex matches:
id: Regex sesuai:

en: Regex:
id: RegEx:

en: Required minimum version of PHP is :
id: Syarat minimal adalah PHP versi :

en: Required minimum version of WordPress is :
id: Syarat minimal adalah WordPress Versi :

en: Save this redirect
id: Simpan pengalihan ini

en: Save this redirection rule
id: Simpan aturan pengalihan ini

en: Search
id: Cari

en: Select Option
id: Pilih Opsi

en: Select all
id: Pilih semua

en: Settings updated
id: Pengaturan diperbarui

en: Showing page %d data.
id: Menampilkan data laman %d.

en: Showing search results
id: Menampilkan hasil pencarian

en: Something went wrong, please ensure the entry is valid!
id: Terjadi kesalahan, mohon pastikan masukan valid!

en: Something went wrong, please try again
id: Terjadi kesalahan, silakan coba lagi

en: Source URL
id: URL sumber

en: Specific URL Redirections
id: Pengalihan URL Spesifik

en: Start with
id: Mulai dengan

en: Tab content loaded
id: Tab konten dibuka

en: This action will delete the plugin data and tables from the database and deactivate the plugin. 
    
     Are you sure you want to do this?
id: Tindakan ini akan menghapus data plugin dan tabel dari basis data dan menonaktifkan plugin.
    
    Apakah Anda yakin untuk melakukannya?

en: This is currently in progress – stay tuned!
id: Ini sekarang sedang berjalan - tetap tunggu!

en: This will establish connection to the chat servers
id: Ini akan menciptakan koneksi ke server obrolan

en: To a specific URL
id: Ke URL spesifik

en: Type
id: Tipe

en: URLs with new string
id: URL dengan string baru

en: URLs with new string:
id: URL dengan string baru:

en: URLs with removed string
id: URL dengan string yang dihapus

en: URLs with removed string:
id: URL dengan string yang dihapus:

en: User agent:​
id: Agen pengguna

en: User who clicks on the link
id: Pengguna yang meng-klik tautan

en: User who clicks on the link is​
id: Pengguna yang meng-klik tautan adalah

en: User’s IP
id: IP Pengguna

en: User’s agent​
id: Agen pengguna

en: User’s cookie​
id: Cookie pengguna

en: User’s referrer link​
id: Tautan perujuk pengguna

en: Welcome to Ultimate Redirect!
id: Selamat datang di Pengalihan Akhir!

en: WordPress user role​
id: Peran pengguna WordPress

en: Yes, delete
id: Ya, hapus

en: You can change your default settings on the %1$sOptions tab​%2$s​
id: Anda dapat mengubah pengaturan standar pada %1$stab Opsi​%2$s

en: Your redirection rules
id: Aturan pengalihan Anda

en: Your redirects
id: Pengalihan Anda

en: are not the case
id: bukan kasusnya

en: are the case
id: adalah kasusnya

en: close row
id: tutup baris

en: cogs icon
id: ikon roda gigi

en: default settings
id: pengaturan standar

en: doesn't have
id: tidak memiliki

en: doesn't match
id: tidak sesuai

en: edit row
id: edit baris

en: has
id: telah

en: info icon
id: ikon info

en: logged in
id: masuk

en: matches
id: sesuai

en: not logged in
id: belum masuk

en: redirect has been deleted
id: pengalihan telah dihapus

en: redirect has been edited
id: pengalihan telah diedit

en: redirects have been deleted
id: pengalihan-pengalihan telah dihapus

en: redirects have been edited
id: pengalihan-pengalihan telah diedit

en: replace
id: gantikan

en: search button's icon
id: cari ikon tombol

en: tailored settings
id: pengaturan bawaan

en: trash icon
id: ikon tempat sampah

en: …to a %1$sspecific URL:​%2$s
id: …ke %1$sURL spesifik:​%2$s

en: …to:
id: ...ke:

en: …to:​
id: ...ke

en: …with the
id: dengan…

en: …with your
id: dengan ... Anda
